(044) 581 30 90

ua ru en

Журнал «Праця та Закон»

Коментар Директора НІСЕ  Геннадія Пампухи для журналу «Праця та Закон»

Право на відпочинок працівникам гарантують стаття 45 Конституції України, Кодекс законів про працю України, Закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР та інші нормативно-правові акти.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про відпустки»  право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями (далі — підприємство) незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Порядок і умови надання щорічної відпустки визначається статтею 79 КЗпП України. Відповідно до зазначеної статті черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілковим чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, i доводиться до відома всіх працiвникiв. При складанні графіку ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працiвникiв та можливості їх відпочинку.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується мiж працівником i власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше  як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Таким чином, з огляду на вищезазначену статтю, керівництво підприємства складає графік на власний розсуд, згода працівника не обов’язкова. Адже дуже часто виникають випадки, коли в один саме час, як правило це липень та серпень, у відпустку мають бажання вийти увесь штат працівників. Але неможливо надати відпустку всім працівникам в один і той саме строк, оскільки слід враховувати й інтереси виробництва.

Однак, зазначена стаття й регламентує умови за якими повинні ураховуватися й інтереси працівників. Тож, я рекомендую тим працівникам, які мають бажання отримати відпустку у певний проміжок часу, заздалегідь звертатися до керівництва з проханням надати відпустку саме у той проміжок часу який вони бажають відпочивати, при цьому бажано, викласти поважну причину - будь то куплена путівка на відпочинок, тощо. Ці дії допоможуть керівництву враховувати інтереси працівників при складанні графіку відпусток та в подальшому запобігти виникнення конфліктних ситуацій.