30 березня 2020 р. Верховна Рада прийняла невідкладний закон № 540-IX, що стосується забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій через поширення коронавірусу та продовження пов’язаного з ним карантину. Зміни зачіпають 9 кодексів та 32 закони. У чому вони полягають? Читайте докладно в аналізі закону фахівцями Незалежного Інституту Судових Експертиз.
Отже, 2 квітня у виданні "Голос України" №62(7319) опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX. З повним текстом законопроекту можна ознайомитись за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/540-IX
Цим Законом вносяться зміни у понад три десятки нормативно-правових актів, в тому числі ПКУ, КЗпП, ЦКУ, ГКУ, Закон про бухгалтерський облік, Закон про ЄСВ та інших.
Серед ключових положень Закону, насамперед, такі:
- збільшення верхньої межі (лімітів) доходу для суб’єктів господарювання, що обрали спрощену систему оподаткування, а також наданння органам місцевого самоврядування права зменшувати розмір єдиного податку у 2020 році;
- відтермінування подання звітів, статистичної інформації;
- встановлюється окрема процедура визначення об’єктів оподаткування податком на прибуток підприємств;
- скасування ПДВ (на час карантину), ввізного мита та сплати за митне оформлення (до 30.06.2020 р.) для товарів, призначених для забезпечення заходів боротьби з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) – за списком, встановленим Кабінетом міністрів України. Зазначене звільнення в частині, що стосується ПДВ, має зворотню дію Закону в часі до товарів, які ввезені на територію України з 17.03.2020 р. і призначені саме для боротьби з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) – за списком, встановленим Кабінетом міністрів України.
Окрім того, на період з 01.03 по 31.03.2020 р. скасовується:
- сплата земельного податку;
- орендна плата з землі державної та комунальної форм власності;
- податку з нежитлової нерухомості.
При цьому не звільняються від сплати податку з нежитлової нерухомості фізичні особи. Відповідно до закону надається можливість не сплачувати орендну плату під час карантину за майно та приміщення, якими неможливо було користуватись.
При виробництві дезінфекційних засобів встановлюються певні обмеження та вимоги для відпуску і обліку дезинфікуючих засобів, а також участь у цьому процесі представника контролюючого органу на акцизному складі. Додатково регулюється порядок відвантаження, відпуску та використанні спирту етилового денатурованого та неденатурованого.
Відповідно до вищезазначеного Закону термін погашення податкових векселів для виробників та імпортерів палива для реактивних та турбодвигунів продовжено до 15.08.2020 р., з обов’язковим підтвердженням факту використання такого палива. Додатково уточнена процедура їх погашення та опротестування.
Встановлено, що за результатами 2020 року при реалізації права на податкову знижку в порядку ст. 166 ПКУ сума коштів або вартість лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів та антисептиків (відповідно переліку, що визначається КМУ), які добровільно перераховані (передані) громадським об’єднанням та/або благодійним організаціям та/або центральному органу виконавчої влади і іншим суб’єктам (зазначеним в статті), включаються до податкової знижки без врахування обмежень встановлених підпунктом 166.3.2 пункту 166.3 статті 166 ПКУ.
Законом також запроваджуються такі поняття та визначення, як «дистанційна робота» та «гнучкий режим роботи». Окрім того, відповідно до Закону надається можливість виплати допомоги по частковому безробіттю на час карантину.